Yrd.Doç.Dr. Çağdaş KIŞLAOĞLU

Bir günde implant yapılırmı?

Bir günde implant veya diş yapmak mümkündür ama her vaka için mümkün olmayada bilir.Çünkü Kişinin kemik kalitesine bağlı olarak hekimin tespiti doğrultusunda mümkün olabilir.

Kemik kalitesi ile birlikte kişinin ağız içerisinde iltihap varmı ve ağız içi sağlık durumunun tespiti çok önemlidir. Eğer kişinin ağız içi sağlık durumu ve kemik kalitesi iyi ise tüm dişlerinin bir gün içerisinde yaptırıp hekimin kliniğinden çıkabiliyor.

Kişide kemik yoksa ve iltihaplar varsa bir günde diş hayali mümkün değil. Öncelikle iltihaplar tedavi edilecek,daha sonra kemik yeterli değilse kemik grefti işlemi ile kemik oluşturulacak, kemik oluştuktan sonra implant yapılacak ve son olarakta implant üzerine dişler yapılacaktır.

İmplant yaptıracak kişilerin kemikleri bazen istenilen sevide olmamaktadır. En çok görülen durum alt çenede çok erişimiş kemikler veya üst arka bölgede sinüslerin sarkması ve bu bölgede kemik olmamasıdır. Böyle durumlarda özel kemik greftleri yani dışarıdan hazır getirilen veya kişinin kendinden alınan kemiklere otojen greft deniliyor.

Kişinin kendinden alınan greftler alınarak kemik yapılandırılır. Bazen aynı seansta kemik ve implant aynı anda yapılabiliyor. Bazende bir seansta sadece kemik konulup birkaç ay bekleyip sonra implant konulabiliyor. Bu vakaya göre degişiyor. Kemik tozları ve kemik greftleri bize yardımcı etkenlerdir. Bu yardımcı etkenler sayesinde hekimler çoğu zaman implant yapabilir hale gelmiştir.

implant Nedir? Bkz.