(0216) 302 80 80

DENTAL HİZMETLER

Bonding
bonding

 

 

KÜÇÜK KUSURLAR.

Dişlerde ayrıklık, çarpıklı,aşınma, kırılma,kısalma çürüme gibi sorunlarda ne yapılmadı ?  …

ÇÖZÜM: BONDİNG.

Diş çürümesi ya da açığa çıkmış he hangi sinir yoksa anestezi gerekmez.Tek seanslık uygulama dişlerin boyu değişmedensadece konturları düzeltilir;diş hekimi, dişlerin rengiyle aynı olan diş dokusuna benzer kompozit malzeme kullanır.Bu malzeme şekil verildikten sonra özel bir ışıkla sertleşir ve cilalanır,dişe doğal görünüm verilmiş olur.Bonding aşınabilir olduğundan,ser cisimler kemirilmemeli,dişler her hangi bir nesneyi açmak için kullanılmamaldır.

KOYU LEKELER.

Dişlerinizin üzerinde oluşan lekerlerden  arınması uzun ve zor bir işlemdir ayrıca yaşlanmayla birlikte dişlerin pulpası büzülür ve aralarına koyu renkli dentinler dolar.Düzenli yapılan profesyolnel temizlikler lekeleri azaltır ama bu yeterli olmuyorsa,diş beyazlatma,kuronlar ya da veneerlere baş vurmak zorunda kalınabilir.Dişi etkileyen  iki tür leke vardır:
İçden oluşan lekeler,tetrasiklin,flor renklenmeleri, ya daciddi hipokalsifikasyon(derin beyaz çizgiler) kurun ya daveneer kaplamalarla maskelenebilirler;sigara, çay, kahve,kırmızı şarap hatta bazen ağız gargaralarının oluşturduğu yüzeysel lekeler,profilaksi ve beyazlatmayöntemleriyle giderilebilir.

 

 

Bonding işlemi dişlere zarar vermeden dişlerdeki küçük şekil bozukluklarının giderilmesi işlemidir. Özel malzeme hekimin bir heykeltıraş gibi davranarak dişler üzerine yerleştirilir ve dişleri yeni şekilleri verilir. Kırık dişlerin tamirinde, küçük aralıkların kapatılmasında, dişlerin boylarının uzatılmasında kullanılabilir.

Bonding (Diş Kaplama) Nedir ?

LAMİNATE KAPLAMA (LAMİNAT VENER-DENTAL VENEER) NE ANLAMA GELİR?

(Laminey, Lamine ya da lamina olarak da bilinir: Yaprak Porselen) Görünüşü olumsuz yönde etkileyen birçok diş bozukluklarında mükemmel bir kozmetik çözümdür. Laminat yaprak kaplamalarda temel olarak estetik sorunları olan ön dişlerde, porselenden hazırlanan tabakanın dişlerin ön yüzlerine yapıştırılmasıyla bu sorunların giderilmesini amaçlayan bir tedavi şeklidir. Çoğu durumda sağlam yapıları ve bozulmayan renkleriyle dişlere doğal bir güzellikle birlikte, doğal bir işlev kazandırmak için yeterlidirler. Laminat kaplamalarla kendinizden emin bir şekilde gülümseyebilirsiniz!

Porselenden imal edilen bu kaplamalar ince, yarı geçirgen bir tabakadır. Mevcut bir diş üzerine mükemmel bir uyum ve hassasiyetle hazırlanıp yerleştirilirler. Dişin ön yüzü ile kaplamanın iç yüzü özel bir rezinle (yapıştırıcı bir ara madde) yapıştırılır. İşlem bittiğinde mükemmel bir kaynaşma beklenir.

LAMİNATE TEDAVİSİ HANGİ DURUMLARDA GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Laminate vener kaplamalar temel olarak, renk değişikliklerinin giderilmesi ve belli bir dereceye kadar şekil düzeltilmesi amacıyla yapılabilirler. Başlıca uygulama alanları şu şekilde özetlenebilir:

Renklenmelerde, bleaching (diş beyazlatma) gibi metotlarla sonuç alınmayan ileri derecedeki antibiyotik, flor vb. lekelerinde kalıtsal yapı ve renk bozukluklarında,

Ayrık dişleri bitiştirmede (diastema kapama),

Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda,

Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde,

Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak)

LAMİNATE TEDAVİSİNDEN HANGİ HASTALAR YARALANABİLİR?

Hemen hemen herkes! Yukarıdaki sebeplerden dolayı şikayetçi olan her yaş grubundaki kişiler laminat tedavisinden yararlanabilir. Ancak, çene bozuklukları, tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklar ileri derecede dişeti tahribatlarının mevcut olduğu durumlarda uygulanmaz. Buna en iyi karar verecek olan diş hekiminizdir.

LAMİNATE TEDAVİSİNİN KLİNİK UYGULAMA AŞAMALARI NE ANLAMA GELİR?

Öncelikle dişiniz işleme hazırlanır, üzerindeki artıklar temizlenir. Ardından dişinizin tam bir kopyasını elde etmek için ölçü alınır. Porselen malzemeden dişinize yapıştırılacak olan tabaka hazırlanır. Son olarak da, adeziv sistemlerde (bonding) olduğu gibi, laminatlar da mevcut dişin yüzeyine rezinle (yapıştırıcı bir ara madde) kaynaştırılır.

LAMİNATELARIN ÖMRÜ UZUN MU?

Laminatlar iyi bir ağız bakımıyla yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilirler. Çünkü diğer adeziv sistemlerden (bonding) daha üstün özelliklere sahip porselenden imal edilmişlerdir. Lekelenme ve aşınmaya karşı daha dirençlidirler. Ömürlerini uzatmak için ağız bakımına dikkat etmek gerekir. Ayrıca, çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak gerekir.

LAMİNATE VENEER’İN YARARLARI NELERDİR?

Çürük, aşınma, kırık veya yapısal anomalilerden dolayı, kendinizden emin bir şekilde gülümseyemediğiniz durumlarda dişlerinize bu metotla doğal bir güzellik kazandırmak mümkündür. Daha önceleri bu gibi olumsuz durumlarda dolgular ve tam kaplamalar tek çözüm iken günümüzde laminat tedavisi gibi yeni alternatifler mevcuttur. Bu yeni uygulamanın avantajları;

- Küçük bir müdahale ile çok kısa sürede sağlıklı ve doğal bir görünüş elde edilir,

- Dişinizde sadece, tırnak genişliğinde bir yuva açılması (ki bu da her zaman gerekmeyebilir) yeterlidir,

- Sağlam, renkleri bozulmayan ve dayanıklı malzemelerden üretilirler.

- Dişlerinizin doğal yapısı bozulmadan istediğinizin estetik özelliklere sahip olması sadece lamineyt veneer ile mümkündür. Diş üzerinde ya hiç bir değişiklik yapılmaz ya da az bir düzeltme ile sonucun daha mükemmel olması sağlanabilir. Zaten diş üzerinden kaldırılan miktar 0,3-0,7 mmile sınırlı oluyor. Böylece hiç bir dişin kesilmesine (küçültülmesine) gerek kalmıyor.

- Tedavinin laboratuvar aşaması sadece 3-4 gündür. Ancak gülümseme tasarımında bu süre sonunda dudaklarınızın yeni görünümünüze uyum sağlaması 3-4 haftayı bulabiliyor. bu uyum süresince bazı dudak egzersizleri ve okuma tavsiye ediyoruz. bu süre sonunda yüzünüzle tamamen bütünleşmiş ve yapay olduğu kesinlikle fark edilmeyen yeni dişlerinizle rahatlıkla gülümseyebilirsiniz.

-Görünümünden memnun olmadığınız dişlerinizin bir kopyası elde edilerek üzerinde bir tasarım yapılabilir. Yani dişlerinize hiç bir müdahalede bulunmadan önce dişlerinizde oluşturulacak değişikliği size gösterebiliyoruz.

- Porselen yüzeyleri son derece pürüzsüz olacağı için sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını minimuma indirir.

- Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez.

- Materyal olarak oldukça kırılgandır. Fakat mineye tam olarak yapıştırıldığında, germe ve çekme kuvvetlerine karşı direnci çok yükselir. Sözgelimi, yapışmış bir Veneer’ı dişten bütün olarak sökmek mümkün değildir. Ancak elmas frezlerle diş yüzeyinden aşındırarak uzaklaştırılabilir.

- Aşınmaya karşı direnci yüksektir.

LAMİNATE VENEER’İN DEZAVANTAJLARI NEDİR?

- Diğer restorasyonlara göre sağlık açısından üstünlükleri vardır. Ancak diğerlerine kıyasla biraz daha pahalı bir sistemdir.

- Hassas bir tekniktir. İyi bir klinik ve laboratuar çalışması gerektirir. Hekimin ve diş teknisyeninin bu konu üzerine teknik bilgisinin ve sanat yeteneğinin tam olması gerekir.

Bilinmesi gerekenler
Bonding uygulanan dişler normal dişler kadar renk değişimine uğrar. Cilalama yapılarak lekelenmeye karşı dayanıklılığı arttırılabilir. Sigara, çay, kola ve kahvenin sebep olduğu lekelenmeler rutin diş temizliğiyle giderilebilir. Bonding uygulanmış bir dişe, gerektiğinde yeniden bonding işlemi yapılabilir. Her yaşta kişiye uygulanabilir.

Nelere dikkat etmek gerekir?
Buz ve şeker gibi çok sert nesneleri ısırmaktan kaçınmak gerekir.

Tedavi süresi
Uygulanacak seans sayısı yapılacak işleme göre değişir. Bir seans süresi 15 dakikayla 1 saat arasında değişir.

Dayanıklılık süresi
5-10 yıl arası.

 

implant, bonding, estetik diş, estetik gülüş, diş beyazlatma, ağız sağlığı, ortodonti, carpık diş, ağız bakımı, dental bonding, dental implant, diş hekimliği, Diş Sağlığı ve Önemi, diş yaptırmak, diş taktırmak, implant fiyatları, implant istanbul, estetik gulus, porselen laminalar