(0216) 302 80 80

ÇENE ORTOPEDİSİ NEDİR?

websitepic1

Çenelerin yüze göre bozulan ilişkilerini özel aletlerle onarmayı amaçlayan bir ortodonti alanıdır. Örneğin alt çene prognatizmi, alt çenenin geride yer alması veya üst ileri olması küçük yaşlarda bu tedavi ile onarılır. Yani dişlerin onarılması “ortodontik tedavi” ile yapılır; ama genelde ortopedik tedavi ve ortodontik tedavi beraber uygulanır.

ORTOGNATİK CERRAHİ
Ortodontik veya ortopedik uygulamayla dişlerin düzgün sıra ile yerleşmesi gerçekleştirilir. Çeneler arası ilişkiler de bir yere kadar onarılabilir. Bazı durumlarda da bu tedavi eksik kalabilir. Böylece çene-yüz cerrahı ortodontistle beraber aykırı olan durum cerrahi yöntem ile onarılır. Bu tedavi gittikçe yaygınlaşmış ve genelde başarılı sonuçlar elde edildiği görülmüştür.

TEL TEDAVİSİNDE (ORTODONTİK TEDAVİ) DİŞLER HAREKET EDER Mİ?

Dişin üzerine yay, tel ya da özel lastikle destek verilirse, desteğin tarafında bir hareket oluşur. Bu hareket eden dişin önünde bir süreliğine kemik dokusu yıkımı yaşanır, hareketin tam tersine bir tarafta ise yeni kemik dokusu gerçekleştirilir. Bunun sonucunda yeni yerini alan diş, yeni bir kemik yuvasına da yerleşmiş olur.

PEKİŞTİRME TEDAVİSİ NASIL UYGULANIR?

Ortodontik tedavisinin süreci yaklaşık 2 yıldır. Dişler düzeldikten sonra etrafındaki yapılar (periodonsiyum) dişlerin yeni yerlerine alışamamışlardır. Hem de kemik dokusu olgunlaşmamıştır. Bundan dolayı aletler çıkarılınca dişler önceki yerlerine geçebilirler. Bu durumu engellemek için düzeltilen dişleri yapılacak olan diğer aletlerle yerlerinde pekiştirmek lazımdır. İşte bu son aşamaya da ‘pekiştirme tedavisi’ denir. Bu süreçte çocukların dişlerine gereken itinayı göstermesi gerekmektedir.

Sosyal medyada paylaşın
implant, bonding, estetik diş, estetik gülüş, diş beyazlatma, ağız sağlığı, ortodonti, carpık diş, ağız bakımı, dental bonding, dental implant, diş hekimliği, Diş Sağlığı ve Önemi, diş yaptırmak, diş taktırmak, implant fiyatları, implant istanbul, estetik gulus, porselen laminalar