(0216) 302 80 80

İMPLANT AŞAMALARI

implant dental

Prosedür nasıl işler ?

Günümüzde implant tek bir aşamada yerleştiriliyor. bu teknik operasyonu hem hastalar hem de doktorlar için kolaylaştırmış durumda. Ama bütün hastalar buna uygun değildir.

Tek Aşamalı İmplant

İmplant titanyum protezlerin çene kemiğiyle yerleştirilmesiyle başlar. İmplant yerleştirileceği bölge uyuşturularak , alt kemik tabakayı görmek için diş etlerinde ufak bir kesik yapılır , Daha sonra kemik İmplant takımı için hazırlanır. Başarı oranını arttırmak ve kemiğe zarar gelmesini engellemek için bu nazikçe yapılmalıdır. Bu aşamada dolgu yapılmasına benzer hafif titreşim hissedebilirsiniz.Ardından implant hazırlanan alana yerleştirilir. Daha sonra diş etleri yeniden kapatılır ve implant etrafı, bir kısmı görünecek şekilde, sarılır.

İki Aşamalı İmplantlar

Bazı durumlarda implant ı iki aşamada yerleştirmek gerekli olabilir. Bu birçok nedenle , özellikle implant yerleştirileceği bölgenin özel ilgiye ihtiyaç dyduğu karışık operasyonlarda meydana gelebilecek bir problemdir.

Prosedür, diş etlerinin implant ın tamamını örtmesi dışında tek aşamalı tedaviye benzer şekilde yapılır. İmplant 3 ile 6 ay boyunca diş etlerine ve kemiğe alışması için bırakılır. Tedavi aşamasında geçici bir set diş , asıl dişler takılana kadar kullanılabilir.
Yara iyileştikden sonra implant görünecek şekilde diş etleri yeniden yapılandırılır. Geri kalan süreç tek aşamalı tedaviyle aynıdır.

İmplant uygulaması için angi durumlarda kemik güçlendirme operasyonu gereklidir ?

Duruma bağlı olarak implant yerleştirilmeden önce kemiklerin güçlendirilmesi gerekebilir. Kemiğin kalitesi implant ın başarılı olması için anahtar bir noktadır. Zaman içerisinde eksik dişin altındaki çene kemiği aşınır yada küçülür. Bu genellikle geride implant ı taşımayacak kadar güçsüz bir kemik yapısı bırakır.

İmplant Tedavisi ve Sinüs Kaldırma Operasyonu

Üst çenenin arka kısımları genellikle kemiğin güçsüzlüğü ve sinüslere yakın olması sebebiyle implant yerleştirmenin en zor olduğu bölgelerden biridir. Sinüs kaldırma operasyonu sinüs zarını kaldırıp sinüs üstüne bir kemik kökü eklemekle başlar. Sinüs ekimi implant‘ın  uzun zaman dayanması şansını arttıran bir operasyondur.

İmplant ve Kemik Çizgisini Yükseltmek

Bazı durumlarda , çene kemiği implant takılmasını imkansız hale getirecek şekilde aşınmış olur. Bu durumlarda kemik çizgisini yükseltmek için Kemik nakli gerekecektir.

Bu operasyonlar birlikte ya da ayrı ayrı yapılabilir. Vücutta kemik nakli için gerekli kemik yapının sağlanabileceği birçok bölge vardır. Kemikler ağız içinden , çene bögesinden azı diş bölgesinde yada son dişin arkasındaki üst çeneden alınabilir. Gerekli görülürse hayvanlardan yada sentetik maddelerden kemik sağlanabilir.

İmplant Tedavisi sırasında acı çekecek miyim ?

İmplant yerleştirildikten sonra çekeceğiniz acı diş çektirdiğinizle hissettiğinizle aynı seviyededir.

İmplant Operasyondan Sonra Ne Yapılır ?

Bütün operasyonlarda olduğu gibi biraz sızlama ve şişme olabilir. Suratınıza koyacağınız bir buz torbası şişmeyi geçirecektir. Önerilen ilaçlar ise ağrıyı kontrol altına almanızı sağlayabilir.

Ameliyattan sonraki ilk gün sıvı tüketebilir ve yumuşak yiyecekler yiyebilirsiniz. İlaçlarınızı ve ağrı kesicilerinizi reçetenizin önerdiği şekilde alın ve gerektiğinde buz torbası merhem kullanın. Ağzınızı sürekli çalkalamanız ve günlük bakım yapmanız iyileşme sürecini hızlandırıp, enfeksiyonu engelleyecektir. dişlerinizi fırçalamaya devam edin fakat ameliyat bölgesi ilk iki hafta fırçalanmamlıdır.

Bir iki hafta içinde dikişler alınacaktır. 2. haftada bakterileri engellemek için dişlerinizi yumuşak bir fırçayla fırçalamalısınız.

Sosyal medyada paylaşın
implant, bonding, estetik diş, estetik gülüş, diş beyazlatma, ağız sağlığı, ortodonti, carpık diş, ağız bakımı, dental bonding, dental implant, diş hekimliği, Diş Sağlığı ve Önemi, diş yaptırmak, diş taktırmak, implant fiyatları, implant istanbul, estetik gulus, porselen laminalar